Briljants

Dimants ir veidots no tīra oglekļa, un tas ir cietākais dabā sastopamais minerāls, kura cietība ir 10 pēc Mosa skalas. To lieto kā etalonu, ar kuru salīdzina citu materiālu cietību. Dimans patiesībā ir četras reizes cietāks nekā korunds (safīrs un rubīns), kurš ir otrais cietākais minerāls. Taču dimantam ir arī interesanta īpašība - tam ir četri potenciālie skaldnības virzieni, tāpēc, ja pa to sit kādā no šiem virzieniem, minerāls sašķelsies. Prasmīgākajiem juvelieriem dimants ir jāapstrādā tā, lai šie skaldnības leņķi nebūtu pamanāmi rotas valkātājam. Dimants ir arī spēcīgs siltuma vadītājs, pat labāks par sudrabu, un tā kušanas punkts ir 3547 grādi pēc Celsija. Dimantam ir tāds pats ķīmiskais sastāvs kā grafītam, ko lieto zīmuļos. Arī tas ir tīrs ogleklis. Taču šiem diviem minerāliem ir dažāda kristāliskā struktūra, tāpēc dimants ir caurspīdīgs, bet grafīts - necaurredzams.

Pasaulē ir daudzi slaveni dimanti. Pieminēšanas vērts ir Indijas dimants Kohinurs, kura dēļ gadu tūkstošiem ir izcīnītas asiņainas kaujas, līdz tas 1877. gadā tika iestrādāts Britu kronī. Briljants sver 105,6 karātus (21,5 gramus), un līdz 20. gadsimtam tas bija lielākais slīpētais dimants pasaulē.

Dimanti ir reti sastopami minerālu tīrradņi, jo tos visbiežāk apstrādā un izmanto juvelierizstrādājumos. Izplatītāki ir kvalitatīvi apstrādāti kristāli, kurus sauc par Herkimeras dimantiem, taču patiesībā tie namz nav dimanti, bet gan dzidrā kvarca veids, kuram piemīt dimantam raksturīgais mirdzums.

Slīpēti briljanti:

  • Forma un uzbūve - Kubiskā singonija; parasti veido kubiskas vai oktaedriskas formas kristālus, tas bieži atrodams kopā ar minerālu kimberlītu.
  • Krāsa - Neapstrādāts tas ir krēmkrāsas vai dzeltens un necaurspīdīgs, tikai pēc apstrādes kļūst mirdzošs. Var būt arī zils, melns, sarkans, zaļš.
  • Kur atrodams - Austrālijā, Brazīlijā, Indijā, Krievijā, Dienvidāfrikā.
  • Izplatība - Kā minerālu tīrradnis - rets; pieejams pie speciālistiem.
  • Cietība - 10.
  • Fizikālā un emocionālā iedarbība - Piemīt augstākā dziednieciskā vibrācija, atver visas čakras un ap cilvēku paplašina enerģijas lauku jeb auru. Stimulē cilvēka garīgās enerģijas apzināšanos. Atgādina par cilvēka dzīves īsto mērķi un likteni.
  • Dziedinošie efekti - Ja neapstrādātus dimantus novieto vienu - virs galvas, vienu -starp pēdām un pa vienam - katrā rokā, ap ķermeni rodas gaismas loks, kas stiprina auru.
  • Kā pielietojams - Dimanta valkāšana ir iedarbīgs veids, kā pastiprināt garīgo enerģiju.

Avots: "Kristāli", Dženija Hārdinga. Apgāds Zvaigzne ABC.