Ametists

Viens no pazīstamākajiem un skaitākajiem kristāliem - ametists sastopams ļoti dažādas nokrāsas, formas un lieluma paraugos. Tas ir kvarca paveids, ko iekrāso dažāds dzelzs un alumīnija piemaisījumu daudzums. Akmens atkarībā no atradnes vietas sastopams no tumši violetas līdz gaišai ceriņkrāsai. Minerāls atrodams gan lielu izteiktu kristālu, gan mazu kristāliņu sakopojumu veidā. Lieli un tipiski ametista kristāli veidojas vulkānisko iežu "kabatās", kas radušās, akmenim atdziestot. Šiem akmeņiem ārpusē ir zaļgani ieslēgumi, bet, tos sadalot, atklājas simtiem ametista kristālu, kas auguši uz tukšuma centru. Veselus gabalus - drūzas - ir iespējams iegādāties, taču tās ir dārgas. Kristālu drūzas parasti veidojas uz iežu dobuma sienām un var būt pat 1 m lielas.

Vārds "ametists" aizgūts no grieķu valodas vārda, kas nozīmē "nedzēris". Mūsdienu grieķu valodā vārda amethystos joprojām ir divas nozīmes - "ametists" un "atturīgs". Tieši kādēļ šim akmenim dots tāds nosaukums, nav zināms, lai gan tā tumši violetā krāsa atgādina vīnu. Ametists jau kopš seniem laikiem ticis novērtēts - tas izmantots karaliskajās regālijās, piemēram, kroņos un scepteros, un Vecās Derības Otrajā Mozus grāmatā tas pieminēts kā viens no akmeņiem, ar ko greznotas augstākā priestera Ārona bruņas.

Ametists pamatiezī / slīpēts:

  • Forma un uzbūve - trigonālā singonija, veidojas kā gari prizmatiski kristāli ar sešu skaldņu piramīdu galā; arī mazi un lieli sakopojumi un drūzas metamorfajos iežos.
  • Krāsa  - sulīgi tumši violeta, dažādas nokrāsas violetā līdz pat gaišai ceriņkrāsai.
  • Kur atrodams - Āfrikā, Brazīlijā, Kanādā, Meksikā, Krievijā, ASV.
  • Izplatība - plaši izplatīts, dažādas formas un lieluma paraugi.
  • Cietība - 7.
  • Fizikālā un emocionālā iedarbība - iecienīts attīrošs kristāls, palīdz izvairīties no negatīvas ietekmes un pasargā no vides radītā strea. Nomierina nervu sistēmu un smadzenes, mazina galvassāpes un migrēnu. Atver trešās acs un galvvidus čakru, paplašina garīgo apzināšanos.
  • Dziedinošie efekti - novietojiet uz galvas vai trešās acs čakras, lai paplašinātu apziņu. Izkārtojiet ap sevi aplī astoņus ametista akmentiņus, lai radītu aizsargājošu lauku.
  • Kā pielietojams - valkājiet vai nēsājiet līdzi, lai mazinātu garīgo spriedzi. Novietojiet zem spilvena, lai uzlabotu miegu.

Avots: "Kristāli", Dženija Hārdinga. Apgāds Zvaigzne ABC.