17 fakti par sudrabu

1. Pats lielākais sudraba tīrradnis ir atrasts Čīlē, un tas svēra 1420 kilogramus.

2. Dārglietas no sudraba tika izgatavotas jau 6000 gadus atpakaļ - senajā Ēģiptē.

3. Sudrabu pieņemts svērt - Trojas uncē, kas atbilst - 31,1034768 gramiem.

4. Katrā cilvēkā ir ļoti mazs daudzums sudraba.

5. Ar uzturu cilvēks dienā saņem apmēram 0,1 mg sudraba. Olu dzeltenums ir īpaši bagāts ar tā savienojumiem.

6. Sudrabu izmanto pārtikā, kur tas ir labāk pazīstams kā piedeva E174. Galvenokārt to izmanto konditorejas izstrādājumu dekorēšanai minimālos daudzumos.

7. Spriežot pēc senajiem ēģiptiešu rakstiem, sudrabs bija vērtīgāks par zeltu.

8. Senatnē babilonieši un asīrieši sudrabu uzskatīja par mēness simbolu un godināja to kā svētu metālu.

9. Viduslaikos sudrabs ieguva lielu popularitāti alķīmiķu vidū. Pēc tam šo metālu sāka plaši izmantot šķīvju, virtuves piederumu, galda piederumu un monētu ražošanā.

10. Sudrabam, kā arī citiem dārgmetāliem tiek izmantota tāda vienība, kā prove, kas norāda cik uz 1000 sakausējuma daļām ir sudraba. Tā piemēram, ja uz sudraba izstrādājuma ir 925 proves, tad tas nozīmē, ka uz 1000 daļām sakausējuma ir 925 daļas sudraba.

11. Sudraba izstrādājumi nav pakļauti korozijai, viņi nebaidās no saskares ar ūdeni un daudzām skābēm. Neskatoties uz to, tie bieži kļūst tumšāki. Tas ir saistīts ar piemaisījumiem, kas var būt sakausējumā. Tiek uzskatīts, ka, jo augstāka prove, jo mazāk vara, kas oksidē sudrabu nepatīkamā melnā krāsā.

12. Visvairāk sudraba rotaslietu ir Indijā. Tiek vērtēts, ka šajā valstī iedzīvotājiem ir 3 miljardi Trojas unču - sudraba.

13. Sudrabam ir antiseptiskas īpašības, kas tika izmantotas jau senatnē. Ūdens traukos tika likts sudrabs, lai tas nebojātos. Karavīri uz atklātām brūcēm lika plānas sudraba plāksnītes un ievainojumi ātri sadzija.

14. Istabas temperatūrā sudrabs vada elektrību labāk nekā jebkurš cits cilvēcei zināms metāls.

15. Kosmosa stacijās izmanto tikai ar sudrabu apstrādātu ūdeni. 16. Sudrabu izmanto dažādos filtros, tajā skaitā arī gaisa attīrīšanai.

17. Vārds "sudrabs" no lielākās daļas pasaules valodu tiek tulkots kā – „gaišs" vai „balts".